Aktualności Stowarzyszenia Informacje lubiąskie  
Lokalizacja
- w Europie
- w Polsce
- w regionie
- w powiecie
- plan wsi
- okiem ptaka
Historia
- Lubiąż
- legendy
- Cystersi
- lokacja klasztoru
- Michał Willmann
- Sekularyzacja
Przyroda
- Odra
- Natura 2000
- rez. Odrzyska
Turystyka
- zabytki
- ścieżka edukacyjna
- Szlak Odry
- Kajaki, rowery
- Szlak Cysterski
- baza noclegowa
- gastronomia
Ekomuzeum
- idea
- nasza grupa
- Centrum Informacyjne
- wydarzenia kulturalne

statystyka

Od dnia 01. 02. 2008r. odwiedzilo nas
osób

Informacje lubiąskie

Oczyszczalnia ścieków już działa (15.12.2008r)

Zakończyła się budowa oczyszczalni ścieków Lubiążu. Inwestycja, która kosztowała 5 mln złotych został zbudowana w niespełna rok i obsługuje już cześć Lubiąża północnego. Na ulicach, na których znajduje się kanalizacja sanitarna można już dokonywać przyłączy z prywatnych posesji.  Jak tego dokonać? -  z takim pytaniem zwróciliśmy się do naczelnika wydziału Pana Artura Garbery. „Należy zwrócić się do Przedsiębiorstwa Wodno – Kanalizacyjnego w Wołowie przy ul. Ogrodowej 16 z wnioskiem o wydanie technicznych warunków przyłączenia i zapewnienia odbioru ścieków”.
Na dzień dzisiejszy nie otrzymaliśmy odpowiedzi, kiedy nastąpi dalsza rozbudowa sieci kanalizacyjnych w Lubiążu.

Wieczór ze stowarzyszeniem "ALE WIOCHA"(15.12.2008r)

W piątkowy wieczór w Wołowskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z Samborem Dudzińskim założycielem stowarzyszenia „Ale Wiocha”, które chce w Lubiążu stworzyć wioskę artystyczną.
Na początku zgromadzona publiczność mogła nieźle się pobawić przy kabarecie „Nowaki”. Jest to nowy kabaret, który powstał zaledwie rok temu, ale pokazał mnóstwo śmiesznych skeczy. Prezentowany program dopracowany aktorsko dawał poczucie teatralnej żywej komedii, będąc przy tym żywym i barwnym kabaretem.
Kolejnym punktem wieczoru było przedstawienie na wykonanej makiecie projektu wioski artystycznej, jaka ma znajdować się w Lubiążu. Jak powiedział Sambor Dudziński człowiek pełen energii i entuzjazmu, w tym miejscu będzie powstawało rękodzieło artystyczne, obrazy, rzeźby, spektakle teatralne, festiwale a także warsztaty. Dodając, że taka wioska jest niespełnionym marzeniem wielu artystów.
Na koniec próbkę swoich możliwości artystycznych dał Sambor. Podczas koncertu widownia usłyszała świetny wokal, ciekawą i dobrą muzykę oraz rzadkie instrumenty. Na pewno w ten wieczór nikt nie żałował poświeconego czasu, bowiem rzadko się zdarza, aby przeżyć w jednym miejscu tyle ciekawych wrażeń artystycznych.
Mamy nadzieję, że projekt uda się zrealizować, na czym zyskaliby nie tylko mieszkańcy Lubiąża, ale też całego powiatu.

Gazyfikacja Lubiąża zagrożona (10.12.2008r)

Przyłącza gazu do mieszkań potencjalnych odbiorców miały być wykonane najpóźniej do końca 2008r. Tak wynikało z deklaracji złożonych przez przedstawicieli firmy G.EN. GAZ ENERGIA S.A. na Zebraniu Wiejskim na początku 2006 roku. Rok się kończy a żadnych prac na terenie miejscowości jak dotąd nie widać.
Kiedy możemy liczyć na przyłącza gazowe z takim pytaniem zwróciliśmy się do p.Wioletty Przybylak - menadzera ds. inwestycji firmy G.en. Gaz. Niestety odpowiedz nie była obiecująca. Inwestycja jest poważnie zagrożona - usłyszeliśmy. Firma jest na etapie dokonywania kolejnych kalkulacji opłacalności inwestycji na terenie Lubiąża. Rura doprowadzająca zatrzymała się przed mostem na Odrze. Przekroczenie Odry będzie dużo kosztować, nie wiemy czy nam się to wogóle opłaca - usłyszeliśmy od p. Przybylak. Najwcześniej gaz w Lubiążu może pojawić się za dwa lata. Z nieoficjalnych żródeł dowiedzieliśmy się, że firma wycofała się z gazyfikacji Gminy Ścinawa, a to nie napawa optymizmem.

Bezpieczniejsza droga do szkoły (10.12.2008r)

Dzięki przejęciu w tym roku przez Starostwo Powiatowe w Wołowie dróg wojewódzkich, są wreszcie efekty poprawy bezpieczeństwa na lubiąskich drogach. Po załataniu ubytków, kolejnym etapem był montaż  luster przy wyjeździe ze szkoły oraz tam gdzie zostały uszkodzone. Obecnie jest zasypywany rów na ulicy Wojska Polskiego. Zadanie to było zgłaszane przez sołtysa kilkanaście razy do Zarządu Dróg Wojewódzkich, jednak notoryczne wypadki w tym miejscu nie były przekonującym argumentem, aby w tym miejscu poprawić newralgiczny odcinek drogi. Również zakręt na ulicy Wojska Polskiego przy wjeździe na ul. Kolejową  został poprawiony poprzez montaż krawężników i nieznaczne poszerzenie jezdni, co przy mijaniu transportu ciężarowego ma ogromne znaczenie.

Zaproszenie na koncert w ramach "Szlaku Świętej Jadwigi"

Kolejne ofiary Odry (18.11.2008r)

We wtorek 8-0 z Pogonią Wińsko, w niedzielę w Mojęcicach 5-0 z Orkanem. To wyniki dwóch ostatnich meczów, jakie rozegrali seniorzy Odry Lubiąż. Mimo takich wysokich wyników rywale i tak powinni być zadowoleni, bowiem skuteczność lubiążan  pozostawiała wiele do życzenia. Bramki w meczu z Wińskiem zdobyli P. Korobczak 4, J. Główka 2, G.Słonecki, oraz strzałem z 40 m (!) Jakub Drachynicz.
Natomiast w Mojęcicach bramki zdobyli:  P.Korobczak 3 (2 z karnego), P.Hopej, M.Rewak.
Tak, więc seniorzy wzieli przykład z młodzików i zimę spędzą na fotelu lidera, mając przewagę 4 pkt nad drugim Junakiem Stryjno.

Passa trwa nadal (10.11.2008r)

Odra Lubiąż odniosła dziewiąte zwycięstwo z rzędu, pokonując tym razem na wyjeździe Viktorię Przyborów 4-1 (3-0). Sam mecz był bardzo wyrównany i toczony w szybkim tempie, jednak skuteczniejsza okazała się gra Odry. Najpierw wynik otworzył Paweł Rewak po bardzo dobrym podaniu Jakuba Drachynicza. Chwilę później bramkarz gości po strzale Michała Rewaka ponownie skapitulował. Ostatnią bramkę w pierwszej połowie zdobył Piotr Korobczak. Wynik spotkania na 4-1 ustalił Jarosław Główka wykorzystując sytuację sam na sam z bramkarzem. Już we wtorek 11 listopada o godzinie 13 odbędzie się kolejne spotkanie ligowe. Do Lubiąża przyjeżdża Pogoń Wińsko.

Młodzicy na zimę liderem (10.11.2008r)

Zakończyła się runda jesienna rozgrywek klasy terenowej młodzików grupy 5. Mimo porażki w meczu rozegranym awansem na wyjeździe z Pogonią Miękinia 4 – 2, zespół Odry Lubiąż został liderem grupy, dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu z Polonią Środa Śląska w bezpośrednim dwumeczu (3-0 w Lubiążu i 0-1 w Środzie Śląskiej). Nie dziwi to specjalnie, kiedy weźmiemy pod uwagę, że Odra Lubiąż słynie z wychowywania młodzieży i częstokroć lubiążanie pokonują kluby o znanych nazwach w regionie. Miejmy nadzieję, że również seniorzy będą chceli z tego samego miejsca przygotowywać się do rundy wiosennej.

L.p.

Nazwa drużyny

Mecze

Pkt.

Bramki

1.)

ODRA LUBIĄŻ

10

22

24:9

2.)

Polonia Środa Śląska

10

22

19:7

3.)

Czysto Pole - Pogoń Miękinia

10

16

19:10

4.)

Wulkan Sobótka

10

14

14:15

5.)

ULKS Ciechów

10

10

24:23

6.)

GOKIS Kąty Wrocławskie

10

2

8:36

Dzień Seniora w Lubiążu (09.11.2008r)

Jak co roku członkowie Koła Lubiąż  - Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów zorganizowali imprezę z okazji „Dnia Seniora”. Impreza rozpoczęła się od powitania zaproszonych gości w osobach Macieja Nejmana – Starosty Wołowskiego, Barbary Kasperek – Dyrektora ZSP w Lubiążu, Zbigniewa Posackiego – sołtysa Lubiąża oraz przewodniczącego okręgu. Następnie wręczono podziękowania ustępującemu zarządowi z Panią Przewodniczącą Krystyną Łukasik na czele, za dotychczasową owocną pracę a także  przedstawiono nowy zarząd. Nowy Przewodniczący Pan August Warchoł, powitał nowych członków oraz wręczył wyróżnienia dla osób zasłużonych dla związku.
Jednak nim eleganccy panowie i panie zatańczyli na parkiecie, uczniowie z Zespołu Szkół Publicznych zaprezentowali, według własnej interpretacji życie seniorów. Interpretacja na wesoło według dzieci bardzo się podobała, o czym świadczył wzbudzany uśmiech, na twarzach babć i dziadków. Po występach uczniów swój repertuar zaprezentował zespół ludowy z Mojęcic. Po części artystycznej seniorzy mogli już szaleć na parkiecie aż do późnych godzin nocnych.
Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło Lubiąż liczy aż 200 członków, którzy oprócz wspólnego świętowania Dnia Seniora, organizują wiele innych imprez takich jak zabawę opłatkową, Dzień Kobiet, wieczorki taneczne oraz spotkania. Poza tym seniorzy często wyjeżdżają na wycieczki. Tylko w 2008 roku zorganizowali 10 wycieczek m.in. do Jawora, Dzwierzyna, Piekar Śląskich, Świerkocina. To wszystko pokazuje jak można wspaniale się bawić, spędzać wolny czas a także to, iż młodsze pokolenia w kwestii aktywności mają, z kogo brać przykład.

Plener w szpitalu (01.11.2008r)

24 października br. w Klubie Pacjenta na terenie lubiąskiego szpitala odbył się wernisaż i koncert w ramach 9 Ogólnopolskiego Pleneru Osób Niepełnosprawnych "Jak Utrillo". Plener połączony był z obchodami Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Organizatorem cyklicznych spotkań artystycznych, które odbywają się nieprzerwanie od roku 2000, jest działająca przy szpitalu Pracownia Arteterapii.
Działania te służą promowaniu idei zdrowia psychicznego oraz stanowią  formę obrony przed chorobą psychiczną przy pomocy działań artystycznych z różnych dziedzin sztuki. Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Wołowski Maciej Nejman.

Kolejne wygrane młodzików i seniorów (27.10.2008r)

W 9 kolejce grupy V młodzików, piłkarze Odry Lubiąż pokonali na własnym boisku Bystrzycę Kąty Wrocławskie 7-0. W ostatniej kolejce Odra zmierzy się z Pogonią Miękinia, jednak 3 punktowa przewaga nad Polonią już teraz zapewni pierwsze miejsce w tabeli.

Po ubiegłotygodniowym zwycięstwie wyjazdowym z Victorią Orzeszków 3-0, również w tej kolejce piłkarzy Odry czekało trudne zadanie co potwierdził niedzielny mecz. Po zaciętej walce Odra wygrała zaledwie 1 -0 z Ruchem Warzęgowo. Jedyną bramkę zdobył M. Rewak. Po tej wygranej Lubiąż ma 4 pkt przewagi nad drugimi w tabeli Godzięcinem i Stryjnem. Za 2 tygodnie Odra zmierzy się z przedostatnią Victoirą Przyborów

Wizyta Gruzinów w Lubiążu (26.10.2008r)

W ramach projektu „Zrównoważony rozwój społeczności samorządowych wybranych obszarów wiejskich Gruzji", na terenie powiatu wołowskiego gościliśmy z wizytą studyjną gruzińską delegację. Projekt, realizowany przez Dolnośląską Fundację Ekorozwoju oraz Tkibuli Development Fund, jest współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Uczestnikami delegacji byli przedstawiciele samorządów, między innymi Mer Tkibuli z regionu Imereti, przedstawiciele departamentu turystyki, pracownicy parku narodowego, organizacji pozarządowych zajmujących się turystyką i rozwojem regionalnym oraz przewodnicy turystyczni.
Goście jeden dzień spędzili w Lubiążu. Rano gdzie w Karczmie Cysterskiej zapoznali się z prezentacją nt. „Narzędzi używanych do promocji produktów lokalnych w grupach partnerskich na podstawie Ekomuzeum Cysterskiego w Lubiążu”. Prowadzący Rafał Plezia i Agata Chwiszczuk w stylizowanych „średniowiecznych”strojach  przedstawili także produkty lokalne wytwarzane na obszarze Krainy Łegów Odrzańskich. Następnie delegacja zwiedziła zespół klasztorny, który na gościach zrobił ogromne wrażenie.  Kolejnym punktem było spotkanie z sołtysem Lubiąża Zbigniewem Posackim. Sołtys przedstawił inicjatywy społeczne realizowane przez mieszkańców. Kierując się do pomieszczeń Stowarzyszenia „niespodziewanie” goście zostali zaatakowaniu przez rycerzy, którzy chcieli złupić i porwać zaskoczonych gości. Po zakończonej scenie napaści, spokojni już Gruzini chętnie wzięli udział w dalszej części inscenizacji historycznej, przebierając się w stroje średniowieczne, a także strzelając z łuku „do wizerunku napastnika”. Uczestnicy wzięli również udział w zmaganiach w postaci przeciągania liny i pokazach tańca średniowiecznego. Po dotarciu do siedziby stowarzyszenia gości powitał Starosta Wołowski – Maciej Nejman. Wizyta zakończyła się biesiadą cysterską z najlepszymi produktami ekomuzeum: michą mnicha, grzańcem cysterskim oraz chlebem ze smalcem. Przed odjazdem goście na ręce starosty przekazali gruzińską flagę oraz zasygnalizowali chęć nawiązania oficjalnych stosunków na gruncie samorządów.

Figura "Ecce Homo" kompletna ! (16.10.2008r)

Po długich oczekiwaniach na konsultacje konserwatorskie, zostały w końcu zamontowane aniołki przy figurze "Ecce Homo". Po ponad dziesięciu latach bezskutecznych oczekiwań na odnalezienie oryginałów, członkowie Stowarzyszenia Lubiąż podjęli decyzję o odtworzeniu aniołków. W ramach programu Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, Stowarzyszenie Lubiąż pozyskało w 2007 roku dofinansowanie na projekt „I etap odbudowy lubiąskiej kalwarii”, której figura „Ecce Homo” jest istotnym elementem.
Montaż aniołków był ostatnim przedsięwzięciem pierwszego etapu, w którym również zostały wykonane 2 przydrożne krzyże oraz odnowione Wzgórze Trzech Krzyży. Jeszcze w tym roku członkowie Stowarzyszenia Lubiąż planują ogrodzenie terenu wokół Wzgórza Trzech Krzyży, bowiem ciągniki zdążyły już zniszczyć tablicę informacyjną przy tym obiekcie.
Kolejnymi etapami odbudowy kalwarii na następne lata będzie też: odbudowa kapliczek w lasku Św. Jadwigi oraz odrestaurowanie figury Chrystusa i jej oświetlenie. Ogromne koszty takiego przedsięwzięcia powodują, iż jedyną możliwością realizacji tego zadania będzie pozyskanie funduszy ze źródeł zewnętrznych.

Premiera przewodnika o "Szlaku Odry" (15.10.2008r)

Fundacja Partnerstwo Doliny Środkowej Odry oraz Legnicka Biblioteka Publiczna serdecznie zapraszają na spotkanie promocyjne nowego przewodnika turystycznego pn. „Szlak Odry. W Krainie Łęgów Odrzańskich”. Jest to pierwsze wydawnictwo turystyczne, które opisuje kompleksowo szlak Odry i Dolinę Odry na odcinku Wrocław Głogów.
Ze względu na wiele informacji znajdujących się w tej publikacji dotyczących Lubiąża i okolic, przewodnik będzie cenną pozycją dla każdego mieszkańca.
W trakcie spotkania Fundacja Partnerstwo Doliny Środkowej Odry przekaże bezpłatnie 30 przewodników uczestnikom spotkania oraz 30 egzemplarzy dla potrzeb Legnickiej Biblioteki Publicznej.

W planie spotkania:

  • Prezentacja multimedialna Krainy Łęgów OdrzańskichRafał Plezia, Fundacja Partnerstwo Doliny Środkowej Odry
  • Prezentacja multimedialna Ekomuzeum Cysterskiego w LubiążuMaciej Nejman, Stowarzyszenie Lubiąż
  • Prezentacja programu Polska TurystycznaAgnieszka Błaszczak – Wydawnictwo Bezdroża

Ponadto w trakcie spotkania odbędzie się prezentacja oferty wydawniczej Polski Turystycznej, Wydawnictwa Bezdroża z Krakowa.
Na spotkaniu będzie można uzyskać autografy niektórych autorów publikacji.
Spotkanie odbędzie się w dniu 22 października 2008 r  (środa) o godzinie 10.00 w czytelni Legnickiej Biblioteki Publicznej na ul. Piastowskiej 22.

Zapraszamy wszystkich chętnych. Wstęp jest bezpłatny.

Efektowny powrót na fotel lidera (14. 10. 2008r)

Po tygodniowej przerwie piłkarze Odry pokazali, iż regeneracja sił wpłynęła na nich bardzo korzystnie, o czym boleśnie przekonała się w 8 kolejce drużyna Sparty Miłcz. Już wynik do przerwy nie pozostawiał złudzeń, która drużyna dziś wygra, bowiem Odra prowadziła 5 -0. Ostatecznie lubiążanie wygrali 8 – 0. Bramki zdobyli: P. Korobczak 3, G. Rydzanicz 2, J. Główka, M. Rewak, D. Bakuszka. Odra po tygodniowej przerwie powróciła na pierwsze miejsce, mając 2 punkty przewagi nad Junakiem Stryjno. Bilans ostatnich 3 meczów Odry to same zwycięstwa i stosunek bramek 19-0! W następnej kolejce czeka prawdziwy sprawdzań sił, bowiem seniorzy wyjeżdżają do groźnej na własnym boisku Victorii Orzeszków.
Pierwszą porażkę zanotowali natomiast młodzicy, którzy na wyjeździe ulegli wiceliderowi Polonii Środa Śląska 0-1. Młodzicy nadal są liderami grupy V, jednak Polonia ma jeden mecz zaległy. W sobotę młodzicy rozegrają mecz u siebie z ULKS Ciechów.

Wygrana młdzików, seniorzy pauzowali (06. 10. 2008r)

W 6 kolejce grupy V młodzików, piłkarze Odry Lubiąż pokonali na własnym boisku Wulkan Sobótka 2-0, do przerwy bezbramkowo remisując. Odra nadal jest liderem grupy mając na koncie 5 wygranych i 1 remis oraz stosunek bramek 14-4. Następna kolejka rozpoczyna rundę rewanżową, w której lubiążan czeka wyjazd do Środy Śląskiej z tamtejszą Polonią. W pierwszym meczu Odra pewnie wygrała u siebie 3 – 0.
Natomiast w rozgrywkach seniorów piłkarze Odry pauzowali, przez co stracili pierwszą lokatę na rzecz Stryjna, które pauzuje w następnej kolejce. W niedzielę Odra podejmuje u siebie o godz. 16.00 ostatnią drużynę w tabeli Spartę Miłcz.

Mamy liderów ! (29.09.2008r)

Świetny mecz rozegrali seniorzy Odry, gromiąc na wyjeździe drużynę Pogalewa 5-0 (1-0). Bramki zdobyli: G. Rydzanicz 2, M. Kędzierski, M. Rewak, P. Rewak. Dzięki tej efektownej wygranej Lubiąż jest samodzielnym liderem grupy I. Miejmy nadzieję, że taki układ tabeli pozostanie do końca sezonu. W następnej kolejce drużyna Odry będzie pauzować.
Natomiast po środowym wyjazdowym remisie z Bystrzycą–GOKiS Kąty Wrocławskie drużyna młodzików pokonała na własnym boisku Pogoń Miękinię 1-0. Bramkę na wagę 3 punktów zdobył w pierwszej połowie Krakowiak. Odra jest nadal liderem grupy 5 z przewagą 4 pkt nad Polonią Środa Śląska, która ma jeden mecz zaległy. Następny mecz Odra rozegra w sobotę o godz. 11.00 z Wulkanem Sobótka.

Czarno - biała wystawa (29.09.2008r)

Pod patronatem Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury oraz Fundacji Lubiąż odbyła się w klasztorze w Lubiążu wystawa Wojciecha Cyruliczka „Czarne i Białe”. Była to 39 indywidualna wystawa autora. Wojciech Cyruliczek maluje od 1986r. w tonacji czarno-białej, a jego tworzywem jest czarny atrament mieszany z tuszem. Autor jest samoukiem. Prace Wojciecha Cyruliczka znajdują się u prywatnych osób w USA, Anglii, Francji, Niemczech, Izraelu, Chinach oraz w Polsce.
Podczas wystawy Ewa Kamas - aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu, recytowała wiersze i aforyzmy autora, natomiast konferansjerkę prowadziła Danuta Chłód - Dyrektor DOK-u.
Po występach goście zwiedzili wystawę malarstwa Wojciecha Cyruliczka, który przedstawił już swoje nowe prace. Na zakończenie wystawy malarz podziękował gościom za tak liczne przybycie.

Zapraszamy na dymanie w Tarchalicach (24.09.2008r)

Survival średniowieczny czyli obóz historyczny (23.09.2008r)

Zapraszamy do niecodziennej przygody, przeniesiemy Państwa wehikułem czasu w średniowiecze. Termin – 26-28 września 2008r. (więcej szczegółów)

Młodzicy liderem, derby dla Lubiąża (21. 09. 2008r.)

Kolejne mecze rozegrali piłkarze Odry Lubiąż. Trzecie kolejne zwycięstwo odnieśli młodzicy pokonując na wyjeździe ULKS Ciechów 3 – 2. Do przerwy był remis 1 – 1. Dzieki tej wygranej Odra jest samodzielnym liderem, prowadząc z kompletem 9 pkt. Następny mecz zostanie rozegrany w sobotę o godz. 11.00, również na wyjeździe z Bystrzycą Kąty Wrocławskie.  
W meczu derbowym drużyna seniorów rozgromiła KP Rataje 6 – 0 (1-0). Mimo wysokiego wyniku mecz jak przystało na derby był bardzo zacięty. Jednak w końcówce zawodnicy z Rataj opadli z sił tracąc kolejne bramki, które zdobyli: P. Korobczak 2 ( w tym 1 z karnego), J. Główka, M. Rewak. J. Drachynicz, P. Szymański. W tabeli Odra zajmuje drugie miejsce, tracąc do lidera 1 punkt. W następnej kolejce zawodników czeka wyjazd do Pogalewa.

Udany weekend piłkarzy (16. 09. 2008r.)

Dwie wygrane zanotowali piłkarze Odry Lubiąż w miniony weekend. Seniorzy w bardzo trudnym meczu pokonali na wyjeździe Koronę Rajczyn 4 – 2 (0-0), przegrywając do 55 minuty 0-2. Bramki zdobyli: P. Korobczak 2 ( w tym jedna z rzutu karnego), M. Rewak i J. Główka. Dzięki temu zwycięstwu Odra jest wiceliderem grupy I mając na koncie 9 pkt.
Również swój mecz wygrali młodzicy, którzy pokonali na własnym boisku mocną drużynę Polonii Środa Śląska 3 – 0 (2-0), odnosząc w tym sezonie już drugie zwycięstwo.
W następnej kolejce seniorzy podejmują w lokalnych derbach KP Rataje, natomiast młodzicy zagrają w Ciechowie.

Dożynki gminne 2008 (11. 09. 2008r.)

Tym razem w Miłczu odbyły się kolejne dożynki gminne. Jak co roku z wieńcem dożynkowym reprezentowany był również Lubiąż.

Zwycięstwo z liderem (10. 09. 2008r.)

W meczu 3 kolejki rozgrywek B-klasy Odra pokonała na własnym boisku Olimpię Godzięcin 1-0. Jedyną bramkę w meczu zdobył w doliczonym czasie gry drugiej połowy Grzegorz Rydzanicz. W następną niedzielę kolejne spotkanie ligowe, tym razem wyjazdowe. Odra Lubiąż  o godzienie 11 na boisku w Rajczynie zmierzy się z miejscową Koroną.

Jaśniejszy Lubiąż (01. 09. 2008r.)

Kolejne ciemne miejsca w Lubiążu zostały oświetlone. Tym razem 4 lampy zostały zamontowane na ulicy Krzydlińskiej. Była to ostatnia ulica w Lubiążu, której doświetlenie wymagało zamontowania jedynie piątego kabla oświetleniowego oraz lamp. W ciągu dwóch ostatnich lat w Lubiążu zostało zamontowanych 24 dodatkowych lamp. Jednak potrzeba jest znacznie większa i według zgłoszonych przez sołtysa potrzeb, przewiduje montaż jeszcze 41 lamp. Jednak pozostałe ulice, w których jest potrzeba doświetlenia, wymagają sporządzenia projektów i montowania słupów oświetleniowych, co ma być stopniowo realizowane. W tym miesiącu zostanie jeszcze oświetlone wielofunkcyjne boisko przy szkole.

Wyjazdowe zwycięstwo Odry (01. 09. 2008r.)

W meczu wyjazdowym II kolejki klasy "B" piłkarze Odry Lubiąż pokonali na boisku w Krzydlinie Wielkiej - KP Rudno 4 -1, prowadząc do przerwy 3-0. Bramiki strzelili: P. Rewak, D. Bakuszka, G. Słonecki, J. Wojtyło. Po dwóch kolejkach Odra zajmuje w tabeli 5 miejsce. Następny mecz rozegrany zostanie o godz. 17.00 w Lubiążu z Olimpią Godzięcin.

Porażka Odry w Pucharze Polski (27. 08. 2008r.)

W meczu rundy wstępnej Pucharu Polski Odra Lubiąż przegrała na własnym boisku z Polonią Środa Śląska 0-5, przegrywając do przerwy 0-3. Już przed meczem było wiadomo, że będzie to trudny mecz, bowiem Polonia występuje w klasie okręgowej. Do momentu straty bramki (25 min.) piłkarze Odry grali jak równy z równym, jednak, bo banalnym błędzie obrony, Polonia objęła prowadzenia i od tego momentu kontrolowała przebieg spotkania. Kolejne bramki również wynikały bardziej z błędów, niż z wypracowanych sytuacji Poloni, w tym błędu sędziego, który dał się nabrać na aktorski upadek, dyktując rzut karny. Pod koniec spotkania piłkarze Odry opadli z sił, jednak dwie klasy wyższe przeciwnika wcale na boisku nie były tak widoczne. Mecz pokazał, iż Odra potrafi zmobilizować się na grę z silniejszym przeciwnikiem, jednak brakuję jej trochę umiejętności i kondycji. Przy kilku wzmocnieniach, zespół ten spokojnie może grać o jedną klasę wyżej, niż w obecnym sezonie. Jednak, aby tak się stało w najbliższą niedzielę Odra musi w meczu o mistrzostwo klasy „B”  na boisku w Krzydlinie Wielkiej pokonać KP Rudno.

Nieudany początek sezonu piłkarzy „Odry” Lubiąż (25. 08. 2008r.)

W inaugurującym meczu rozgrywek piłki nożnej klasy „B” grupy I piłkarze Odry przegrali na własnym boisku ze spadkowiczem z klasy „A” Junakiem Stryjno 0 – 1 (0-1).
Przed sezonem piłkarze Odry rozegrali 4 mecze sparingowe. Na początek wygrali z Pogalewem 1-0, następnie przegrali z  juniorami młodszymi Śląska Wrocław 1-3 (mecz w Wołowie) oraz w dwumeczu z Unią Miłoradzice zremisowali na własnym boisku 3-3, by w rewanżu przegrać 2-4.  Jak pokazały poprzednie lata piłkarze Odry nabierają formy dopiero w trakcie sezonu. Jednak na koniec rozgrywek może znów okazać się, iż brakuje kilku punktów „zgubionych” na początku sezonu, aby awansować do klasy „A”.
W najbliższą środę piłkarze Odry rozegrają mecz w ramach Pucharu Polski z występującą w klasie okręgowej Polonią Środa Śląska. Mecz odbędzie się o godz. 17 na boisku w Lubiążu.
Więcej informacji na temat klubu „Odra” Lubiąż można znaleźć na nowopowstałej stronie www.odralubiaz.futbolowo.pl

Plan Odnowy Lubiąża uchwalony (24. 08. 2008r.)

W dniu 18 sierpnia podczas Zebrania Wiejskiego, które odbyło się w lubiąskim Domu Kultury został uchwalony „Plan Odnowy Wsi Lubiąż  na lata 2008-2014”. Jest to niezbędny dokument, aby móc starać się o pozyskiwanie środków finansowych z „Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich”. Następnym etapem będzie uchwalenie tego dokumentu przez Radę Miejską w Wołowie. Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nabór wniosków w ramach programu planowany jest pod koniec 2008 roku. Plan Odnowy Wsi Lubiąż, został opracowany przez Stowarzyszenie Lubiąż.

Uchwalamy "Plan odnowy miejscowości" (06. 08. 2008r.)

W dniu 18 sierpnia o godz. 19 w Domu Kultury w Lubiążu odbędzie się zebranie wiejskie w sprawie podjęcia uchwały „Plan odnowy miejscowości Lubiąż”. Uchwała ta jest konieczna do ubiegania się o środki finansowe z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Projekt uchwały „Plan odnowy miejscowości Lubiąż” jest do wglądu u sołtysa oraz będzie wkrótce umieszczony na stronie internetowej.
Zapraszamy mieszkańców do zapoznania się z planem oraz do wnoszenia ewentualnych uwag.

TUNNEL ELECTROCITY 2008 (05. 08. 2008r.)

Już po raz trzeci w dniu 14 sierpnia na terenie kompleksu klasztornego odbędzie się impreza TUNNEL ELECTROCITY. Na trzech scenach wystąpi kilkudziesięciu artystów, podczas kilkunastogodzinnej imprezy, przeplatanej artystyczną oprawą tak jak pokaz laserów, sztucznych ogni oraz walk rycerskich. Zainteresowanie imprezą jest ogromne, o czym świadczą sprzedane bilety w czterech pulach przedsprzedaży.
Jak zapewniają organizatorzy doświadczenie z poprzednich edycji oraz zaufanie rzeszy klubowej pozwoli przygotować to przedsięwzięcie z jeszcze większym rozmachem niż dotychczas.
Więcej informacji o imprezie na stronie www.1408.pl

Dyżur pracownika Agencji Nieruchomości Rolnej (31. 07. 2008r.)

Jak informuje Administracja Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa we Wrocławiu od dnia 01. 08. 2008r. zostanie uruchomiony dyżur pracownika służącego pomocą w obsłudze interesantów i dzierżawców ANR z terenu Powiatu Wołowskiego. Dyżur pełniony będzie w budynku Starostwa Powiatowego w Wołowie (biuro Rady Powiatu), jeden dzień w tygodniu tj. piątek w godzinach od 9.00-13.00, tel. kontaktowy 071/ 356-39-83. Biorąc pod uwagę szansę na pozytywne załatwienie sprawy we Wrocłwiu, będzie to znaczne ułatwienie dla interesantów.

Remont obiektów pocysterskich (21. 07. 2008r.)

W tym roku rozpoczną się kolejne remonty dachów w zespole obiektów pocysterskich w Lubiążu. Na dawnych budynkach oficjalistów klasztornych oraz kancelarii klasztornej zostanie wymienione pokrycie dachowe wraz z naprawą lukarn, instalacji i odgromienia. Planowane zakończenie robót przewidziane jest na koniec listopada tego roku. Inwestorem zadania jest Fundacja Lubiąż, która na ten cel uzyskała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w wysokości 50 tys zł.
Obecnie trwa wykładanie bruku na drodze prowadzącej do wejscia głównego klasztoru finansowane przez firmę SOUNDTRADE, która organizuje imprezę TUNNEL ELECTROCITY.

Udrażniana Młynna  (08. 07. 2008r.)

Rozpoczęła się inwestycja udrażniania cieku Młynna, który przepływa przez Lubiąż. Ciek będzie udrożniony na odcinku o długości  ok 1800 metrów. Prace będą polegać na odmuleniu cieku wraz z wywiezieniem urobku, wykoszeniu i wygrabieniu porostów ze skarp i dna cieku, likwidacji zakrzaczeń, usunięciu zatorów oraz wycince drzew. Inwestycja jest realizowana przez Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu. Zakończenie robót planowane jest w połowie sierpnia tego roku. Realizacja tego zadania znacznie przyczyni się do poprawy estetyki naszej miejscowości.

Flis Odrzański  (05. 07. 2008r.)

Już po raz 13 został zorganizowany na rzece Odrze Flis Odrzański, tradycyjnie przepływając przez naszą miejscowość. Flis Odrzański organizowany jest przez Wyższą Szkołę Ekonomiczno-Turystyczną w Szczecinie z ramienia Ligii Morskiej i Rzecznej przy udziale licznych organizacji i instytucji. Celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie turystycznego, rekreacyjnego i transportowego wykorzystania odrzańskiego szlaku wodnego. (czytaj więcej ...)

Kolejne tablice informacyjne w Lubiążu (03. 07. 2008r.)

 W ramach kontynuacji programu „Wizualizacja Ekomuzeum Cysterskiego w Lubiążu” członkowie Stowarzyszenia Lubiąż wykonali i zamontowali kolejne cztery tablice informacyjne opisujące lubiąskie zabytki. Tablice w polskiej i niemieckiej wersji językowej na specjalnie do tego celu przygotowanej drewnianej konstrukcji umieszczono obok Wzgórza Trzech Krzyży, figury „Ecce Homo” przy ul. Wojska Polskiego, wiatraka i zagrody łużyckiej. Pojawienie się kolejnych tablic, oprócz wzbogacenia walorów turystycznych naszej miejscowości, posiada również wartość edukacyjną. Mieszkańcy Lubiąża mogą zapoznać się z bogatą historią obiektów, które codziennie mijają, nie zwracając na nie szczególnej uwagi.

Slot Art Festiwal (02.07.2008r.)

Już po raz ósmy w dniach 9-13 lipca w Lubiążu w jednym z najcenniejszych i największych barokowych kompleksów klasztornych w Europie Środkowej odbędzie się Slot Art Festival - największy, pięciodniowy festiwal kultury alternatywnej w Polsce, którego program obejmuje dziesiątki koncertów rozgrywających się na 7 scenach, ponad 120 warsztatów z różnych dziedzin sztuki, wykłady, wystawy, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne oraz happeningi. Z pewnością nie ma drugiego takiego miejsca, gdzie w ciągu 5 dni i nocy doświadczyć można aż tylu wrażeń słuchowych, wzrokowych i estetycznych. To prawdziwa uczta dla miłośników kultury!
Uczestnicy to około 5 tys. młodych ludzi z całego świata: głównie Polski, Holandii, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii, Czech oraz Ukrainy. Wielokulturowość sprawiła, iż SLOT zyskał rangę festiwalu międzynarodowego.
Dodatkowo monumentalność i architektura Pałacu budują niesamowity, idealny na potrzebę festiwalu, klimat. Więcej informacji na stronie www.slot.art.pl

Flis Odrzański w Lubiążu (30.06.2008r.)

zaprasza na FLIS ODRZAŃSKI 2008
Lubiaż, 1 lipca 2008r. nabrzeże za polem biwakowym, przy ośrodku zdrowia
przypłynięcie ok. godz. 10.00 - wypłynięcie ok. godz. 14.00

Zapraszamy Mieszkańców do powitania flisaków
i obejrzenia jednostek pływających

Oblężenie klasztoru 2008 (29 czerwca 2008r.)

Ogromne rzesze ludzi zgromadziły się w sobotę 21 czerwca pod murami klasztoru w Lubiążu, podziwiając niespotykane dotychczas wydarzenie. Około stu ochotników ze Stowarzyszenia Lubiąż, Bractw Rycerskich oraz grup rekonstrukcyjnych przedstawiło sceny oblężenia klasztoru, nawiązujące do wydarzeń z XV wieku. Kilka godzin rycerze rabusie w pełnym rynsztunku forsowali, wybudowaną do celów przedstawienia drewnianą palisadę, imitującą średniowieczny system obronny klasztoru. Spalili zabudowania podklasztornej wsi i wzięli do niewoli kmieci. Obrońcy klasztoru dzielnie dali odpór najeźdźcom. Wrzawa bitewna, szczęk oręża i huk czarnoprochowej broni rozbrzmiewały w całej okolicy. W przerwach między bitwami wszyscy przybyli mogli zwiedzić obóz rycerski, spróbować swojskiego jadła i napoju w postaci oryginalnego grzańca cysterskiego lub odbyć przejażdżkę konnym powozem. Turyści chwalili pomysł imprezy. Byli zaskoczeni wiernością, z jaką uczestnicy oblężenia oddali realia bitwy, strojów oraz życia obozowego i wiejskiego z okresu średniowiecza. Całości dopełniały komentarz i muzyka, świetnie wprowadzające w nastrój i grozę bitwy.
Po tych wydarzeniach mieszkańcy przenieśli się na plac przedklasztorny, gdzie wystąpił zespół rockowo- bluesowy „Łowcy Szmalu” z Nowej Rudy, laureaci głównej nagrody XIV Przeglądu Zespołów Bluesowych na Festiwalu Blues nad Bobrem. Całość zakończyła biesiada, na której mieszkańcy bawili się do późnych godzin nocnych.
Ogromny entuzjazm uczestników i zainteresowanie widzów pozwalają przypuszczać, że widowisko to będzie miało charakter cykliczny. Organizatorami imprezy było Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Ziemi Legnickiej oraz Stowarzyszenie Lubiąż. Koordynatorami całego przedsięwzięcia byli Tomasz Sokołowski z Bractwa Rycerskiego Ziemi Legnickiej i Zbigniew Posacki ze Stowarzyszenia Lubiąż.(więcej zdjęć...)

Zobacz równiez galerie na stronach:

Forum Powiatu Wołowskiego

Bractwo Rycerskie Ziemi Legnickiej

Portal legnicki lca.pl

Portal scinawa.eu

Wystawa akwareli w Lubiążu (28.05.2008r.)

W klasztorze została otwarta kolejna wystawa przygotowana przez Muzeum Krajoznawstwa Śląskiego „Haus Schlesien” pod honorowym  patronatem Starosty Wołowskiego Macieja Nejmana. Tym razem zwiedzający mogą obejrzeć akwarele niemieckiego malarza urodzonego w Legnicy - Wolfa Röhrichta (1886-1953).
Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w Sali Książęcej w dniu 24-tego maja br.. W imieniu inicjatorów wystawy gości przywitali Prezes Stowarzyszenia "Haus Schlesien" - Reinhard Blaschke oraz Nicola Remig – dyrektor Muzeum Krajoznawstwa Śląskiego „Haus Schlesien“. W uroczystym otwarciu wziął również udział Konsul Generalny RFN we Wrocławiu - Dr Helmut Schöps. Uroczystość uświetnił występ chóru oraz zespołu muzycznego pod kierownictwem Małgorzaty Szumniak z Zespołu Szkół Publicznych w Lubiążu. Wystawa koncentruje się na akwarelach artysty, a przede wszystkim na jego pejzażach, które charakteryzują się specyficzną, właściwą Röhrichtowi i przez niego wypracowana techniką
Krajobrazy Śląska i gór oraz widoki z motywami zaczerpniętymi z krajów południowych. będzie można oglądać do 28 września.

Wygrana seniorów, remis młodzików (11.05.2008r.)

W meczu 21 kolejki grupy I klasy „B” rozegranym na boisku w Krzydlinie Wielkiej piłkarze Odry Lubiąż pokonali gospodarzy pojedynku KP Rudno 5- 0, prowadząc do przerwy 1-0. Bramki zdobyli: Paweł Rewak 2 , Michał Rewak 1, Rafał Raszkiewicz oraz Krakowiak. Po przegranej zespołu Victorii Orzeszków 0-5 z Ruchem Warzęgowo zesół z Lubiąża awansował na pozycję wicelidera. Liderem rozgrywek nadal jest zespół z Pełczyna. Za tydzień piłkarzy Odry czeka derbowy mecz z KP Rataje. Mecz rozegrany zostanie w Mojęcicach.

Natomiast w meczu młodzików, piłkarze Odry Lubiąż zremisowali na własnym boisku z liderem rozgrywek Piastem Żmigród 4-4 (1-3). Bramki dla Lubiążan zdobyli: K. Wojtyło 2, P. Sołowski oraz bramka samobójcza. Klub z Lubiąża zajmuje nadal 2 pozycję w tabeli grupy II regionu wołowsko - trzebnickiego.

 

Konsultacje z mieszkańami statutu sołectwa Lubiąż (29.04.2008r.)

Zgodnie z Uchwałą Nr XVI/114/07 Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 28 grudnia 2007r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańami sołectw Gminy Wołów projektów statutów sołectw informuję, że od 30 kwietnia 2008r. u Sołtysa wsi bedzie wyłożony projekt statutu Sołectwa Lubiąż.
Uwagi do projektu statutu należy wnosić na piśmie do Burmistrza Miasta i Gminy Wołów w terminie do dnia 14 maja 2008r.

Projekt statutu sołectwa Lubiąż

Wizyta Francuzów w Lubiążu (23.04.2008r.)

Z rewizytą przybyła do nas grupa uczniów z nauczycielami z Canteleu we Francji. Wizyta odbyła się w ramach partnerskiej wymiany dzieci i młodzieży między gminą a Wołów a miastem Canteleu. Nasi uczniowie gościli w Normandii w maju ubiegłego roku. Czternaścioro uczniów i czworo opiekunów przybyło do Lubiąża 6 kwietnia. (czytaj więcej ...)

Seniorzy również siódemke (20.04.2008r.)

W meczu 14 kolejki grupy I klasy „B” rozegranym na boisku w Mojęcicach piłkarze Odry Lubiąż rozgromili Spartę Miłcz 7- 0, prowadząc do przerwy 3-0. Bramki zdobyli: Krystian Sawko 3 (1k), Paweł Rewak 2, Grzegorz Rydzanicz, Dawid Bakuszka. Po przegranej zespołu z Mojęcic zesół Lubiąża awansował w tabeli na 3 pozycję. Za tydzień piłkarzy Odry czeka mecz wyjazdowy z Pogonią Wińsko.

Wygrana młodzików (19.04.2008r.)

W sobotnie deszczowe południe w 10 kolejce rozgrywek młodzików, piłkarze Odry Lubiąż pokonali na własnym boisku Błysk Kuźniczysko 7-1 (4-0). Klub z Lubiąża zajmuje 2 pozycję w tabeli grupy II regionu wołowsko - trzebnickiego.

Remis z liderem (13.04.2008r.)

W meczu 13 kolejki grupy I klasy „B” piłkarze Odry Lubiąż zremisowali na wyjeździe z liderem rozgrywek Victorią Orzeszków 1-1. Bramkę na wagę punktu zdobył Rafał Raszkiewicz. Klub z Lubiąża zajmuje obecnie 5 pozycję w tabeli.

Nowa wystawa w lubiąskim klasztorze (26.03.2008r.)

Muzeum Krajoznawstwa Śląskiego „Śląski Dom” w Königswinter, które od roku 2000 organizuje wystawy w lubiąskim klasztorze, planuje otwarcie kolejnej wystawy. W dwóch pomieszczeniach obok Jadalni Opata będą prezentowane akwarele, pochodzącego z Legnicy malarza, Wolfa Röhrichta (1886 – 1953). Na wystawie, która będzie nosiła tytuł: „Wolf Röhricht – mistrz akwareli” można będzie obejrzeć bardzo ładne krajobrazy Śląska i gór oraz widoki z motywami zaczerpniętymi z krajów południowych. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w Sali Książęcej w dniu 24-tego maja br. Honorowy  patronat nad wystawą objął Starosta Wołowski Maciej Nejman. (czytaj więcej ...)

Trwa remont brukowanej nawierzchni ul. Kolejowej (16.03.2008r.)

Po dokonaniu przeglądu stanu dróg po zimie Zarząd Dróg Powiatowych w Wołowie zdecydował o konieczności dokonania cząstkowych napraw nawierzchni brukowanej ul. Kolejowej w Lubiążu. (czytaj więcej...)

JE ks. arcybiskup Marian Gołębiewski w Lubiążu (16.03.2008r.)

W dniu 15 marca br. parafię św. Walentego w Lubiążu odwiedził Metropolita Wrocławski ks. arcybiskup Marian Gołębiewski. Wizyta głowy dolnośląskiego kościoła związana była z zakończeniem wizytacji kanonicznej, która odbywa się w każdej parafii raz na cztery lata. Wizyta JE Mariana Gołębiewskiego rozpoczęła się od odwiedzin w kościele filialnym pw. św. Jadwigi w Zagórzycach. Następnie ks. arcybiskup odwiedził Zespół Szkół Publicznych w Lubiążu, gdzie spotkał się z pracownikami szkoły i ich rodzinami. Z kolei na plebanii odbyło się spotkanie z Radą Parafialną i Liturgiczną Służbą Ołtarza. Punktem kulminacyjnym wizyty była uroczysta msza święta, którą ks. arcybiskup sprawował w kościele parafialnym. Podczas mszy, na którą licznie przybyli mieszkańcy Lubiąża i sąsiednich miejscowości, ks. arcybiskup udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z naszej parafii.

Sesja Rady Miejskiej (05.03.2008r.)

W dniu 5 marca odbyła sesja Rady Miejskiej w Wołowie, podczas której została między innymi przegłosowana uchwała w sprawie zmiany do budżetu Gminy na 2008r., w której to zwiększono plan wydatków inwestycyjnych o kwotę 2.450.000 zł na budowę oczyszczalni ścieków w Lubiążu. W sumie przewidziana kwota na rok 2008 na budowę oczyszczalni wynosi 4 950 000 zł.
Nie jest to jedyna inwestycja zaplanowana na rok 2008 do realizacji w miejscowości Lubiąż. W budżecie na 2008r. znajduję się również 150.000 na połączenie wodociągu lubiąskiego z wołowskim, dzięki czemu rozwiązany zostanie problem zaopatrzenia w wodę Lubiąża i okolicznych wiosek.
W przypadku zakończenia gazyfikacji Lubiąża, zostanie również rozpoczęta termomodernizacja szkoły wraz z całkowitym remontem. Kwota przewidziana na ten cel w budżecie na 2008r. wynosi 901.000 zł.
Kolejnym istotnym punktem obrad sesji, był punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie zwiększenia taryfy za zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków. Uchwała została jednogłośnie przegłosowana, jednak podwyżka jest minimalna. Zatem od kwietnia stawka za wodę wyniesie 2,35 zł/m3, natomiast za odprowadzenie ścieków 3,05zł/m3. Nowe ceny będą i tak jednymi z najniższych na terenie gmin województwa dolnośląskiego.
Ponadto na sesji przedstawione zostały kierunki zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Wołów w związku z przygotowywaniem gminy do zmian w planie. Dlatego osoby zainteresowane zmianami będą mogły wnosić propozycje do gminy.

Zebranie wiejskie w Domu Kultury (21.02.2008r.)

W dniu 19 lutego w lubiąskim Domu Kultury odbyło się coroczne zebranie wiejskie, na które zaproszony został Burmistrz Miasta i Gminy Witold Krochmal. Po przedstawieniu porządku, sołtys przekazał głos Burmistrzowi, który omówił zrealizowane inwestycje na terenie gminy Wołów w tym również w Lubiążu. (czytaj więcej ...)

Szkolenia (18.02.2008r.)

W dniu 20 lutego o godz. 10-tej w Urzędzie Miasta i Gminy w Wołowie odbędzie się szkolenie na temat wypełniania wniosków o płatności obszarowe. Szkolenie przeprowadzą przedstawiciele ODR-u w Wołowie wspólnie z ARiMR.

*

Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Wołowie ogłasza nabór na szkolenie z zakresu stosowania środków ochrony roślin z użyciem opryskiwacza. Termin szkolenia 29.02 godz. 15.00 (piątek) część I oraz 01 marca godz. 9.00 (sobota) część II. Miejsce szkolenia: siedziba szkoły, sala nr 11 (budynek główny).
Zapisy przyjmowane będą w sekretariacie - tel/fax (071) 3892669,
tel. (071) 3893544.
Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia z zakresu stosowania środków chemicznych z użyciem opryskiwacza jest ważne 5 lat od daty wystawienia.

Sprzedaż nieruchomości w Lubiążu (12.02.2008r.)

Spotkanie z Burmistrzem (07.02.2008r.)

W dniu 19 lutego o godz. 18 w lubiąskim Domu Kultury odbędzie się coroczne spotkanie z Burmistrzem Miasta i Gminy Wołów Witoldem Krochmalem.
Tematami zebrania będą między innymi:
- planowane inwestycje w 2008 roku
- sprawozdanie z działalności rady sołeckiej za rok 2007
- sprawy bieżące
- wnioski mieszkańców

Wszystkich mieszkańców serdecznie zapraszam
Zbigniew Posacki - sołtys Lubiąża

Doświetlanie Lubiąża (03.02.2008r.)

W tym roku rozpocznie się trzeci etap doświetlania Lubiąża, polegający na montowaniu dodatkowych lamp (w tym słupów) w miejscach gdzie brak jest odpowiedniej linii energetycznej.
W związku z powyższym mieszkańcy, mogą się zgłaszać do sołtysa celem naniesienia dodatkowych punktów na mapę, która będzie podstawą do sporządzenia dokumentacji projektowej nowego oświetlenia. Zgłoszeń można dokonywać do czwartku.

Lubiążanie dopinguja skoczków (aktualizacja 10.02.2008r.)

Podczas ostatnich zawodów w lotach narciarskich w Harrachovie polskich zawodników dopingowała liczna grupa Polaków. Wśród kilkunastu tysięcy kibiców byli również lubiążanie. Do Liberca wybrała już się zdecydowanie mniejsze grupa polskich kibiców wśród których również byli lubiążanie. Jednak w Libercu zachowanie organizatorów sprzyja ku temu, aby skoki najlepiej ogladać w telewizji. (zdjęcia)

Wycięte drzewa (19.01.2008r.)

Z inicjatywy Państwa Paliszkiewiczów, którzy społecznie opiekują się, zlokalizowanym na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego i Kolejowej,  przydrożnym krzyżem i jego otoczeniem, Zarząd Dróg Powiatowych w Wołowie wyciął trzy lipy rosnące wokół krzyża. Drzewa stanowiły zagrożenie dla pojazdów i pieszych i nie kwalifikowały się do przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych. Uzyskane drewno przekazane zostało na opał dla lubiąskiej szkoły. Wiosną planowane jest uporządkowanie terenu i nowe nasadzenia.


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Lubiążu (13.01.2008r.)

Po raz pierwszy w Lubiążu z inicjatywy i przy dużym zaangażowaniu lubiąskiej Ochotniczej Straży Pożarnej finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w plenerze na nowowybudowanej społecznie w ramach programu „Sami sobie” scenie. Koncert rozpoczął z solowym projektem muzyki elektronicznej Nikit z Lubiąża. (czytaj więcej...)

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Lubiążu (09.01.2008r.)

Po raz XVI w Polsce a po raz pierwszy w Lubiążu Wielka Orkiestra zagra na świeżym powietrzu. Wystąpią zespoły: NIKIT, BRATERSI, KLUB 41 oraz APOKALIPSA. Koncerty odbędą się 13 stycznia na placu za remizą strażacką na nowej scenie. W przypadku zimna, atmosferę oprócz zespołów, będzie podgrzewać wielkie ognisko a także darmowa grochówka. Start imprezy od godz. 15.00. Będzie również licytacja wyjątkowych przedmiotów. Tym razem Orkiestra grać będzie dla dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi, a hasłem przewodnim Finału będzie krótkie stwierdzenie - "Gramy z głową!". Wszystkich serdecznie zapraszamy. Pomóżmy dzieciakom!

Wielofunkcyjne boisko o sztucznej nawierzchni (08. 01. 2008r.)

Przy Zespole Szkół Publicznych w Lubiążu w ramach programu „Budowa wielofunkcyjnych boisk sportowych ogólnie dostępnych dla dzieci i młodzieży” powstało boisko sportowe o sztucznej nawierzchni. Projekt realizowany przy współudziale środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej oraz Miasta i Gminy Wołów kosztował ok. 402.000 zł, z których 200.000 będzie refundowane przez Ministerstwo Sportu. Boisko o wymiarach 32m x 46m z ogrodzeniem do wysokości 4m. będzie wielofunkcyjne, dzięki czemu umożliwi grę w piłkę nożną, koszykówkę, piłkę ręczną a po zamontowaniu odpowiednich słupków na siatkę również w tenisa i siatkówkę. Mimo, iż będzie ono zlokalizowane na terenie szkoły, każdy będzie mógł z niego bezpłatnie skorzystać. W dalszym etapie planowane jest również jego oświetlenie tak, aby można było korzystać z niego również w długie wieczory oraz monitoring aby wyeliminować przejawy dewastacji.


Oczyszczalnia ścieków (06.01.2008r.)

Został roztrzygnięty przetarg na budowe oczyszczlani ścieków w Lubiążu. Inwestycja będzie kosztować 5 mln. zł i już została rozpoczęta jej realizacja. Według Burmistrza Miasta i Gminy Wołów na jesień 2008r. planowane jest zakończenie jej budowy. Następnym etapem będzie kładzenie instalacji sanitarnej w miejscach, w których jej jeszcze nie ma. Dalsze prace tj. przyłącza posesji do głównej sieci będą realizowane indywidualnie.


Gazyfikacja (06.01.2008r.)

Jak poinformowała Magdalena Jaśkowiak – specjalista ds. marketingu inwestycyjnego G.EN. GAZ ENERGIA  S.A. firma, która  będzie gazyfikować naszą miejscowość jest obecnie na etapie projektowania sieci gazowej Lubiąża, Malczyc i Mazurowic. Zakończenie etapu projektowania z uzyskaniem pozwolenia na budowę planowane jest do maja 2008, natomiast cała inwestycja ma być zrealizowana na przełomie roku 2008/2009. Pierwsi odbiorcy gazu ziemnego w Lubiążu będą mogli korzystać z niego w sezonie grzewczym 2009

Doświetlony Lubiąż (06.01.2008r.)

Po wielu miesiącach opóźnienia zostały zamontowane dodatkowe punkty oświetlenia ulicznego. Ze względów technicznych (brak odpowiedniej linii) zamontowano tylko 16 lamp z przydzielonych w tym etapie 20. W tym roku według zapewnień Burmistrza zostaną zainstalowane dodatkowe linie oświetleniowe, które umozliwią montaż lamp.
Jest to drugi etap modernizacji oświetlenia w gminie Wołów. Pierwszym była wymiana lamp ze zwykłych na energooszczędne. Kolejnym, realizowanym obecnie jest instalowanie punktów świetlnych w miejscach gdzie znajdują się słupy. Ostatnim etapem będzie projektowanie i montaż nowych słupów oświetleniowych, planowanych na rok 2008.

 

Przygotował:Zbigniew Posacki

webmaster: Jacek Kosmalski