Aktualności Stowarzyszenia Informacje lubiąskie  
Lokalizacja
- w Europie
- w Polsce
- w regionie
- w powiecie
- plan wsi
- okiem ptaka
Historia
- Lubiąż
- legendy
- Cystersi
- lokacja klasztoru
- Michał Willmann
- Sekularyzacja
Przyroda
- Odra
- Natura 2000
- rez. Odrzyska
Turystyka
- zabytki
- ścieżka edukacyjna
- Szlak Odry
- Kajaki, rowery
- Szlak Cysterski
- baza noclegowa
- gastronomia
Ekomuzeum
- idea
- nasza grupa
- Centrum Informacyjne
- wydarzenia kulturalne

statystyka

Od dnia 01. 02. 2008r. odwiedzilo nas
osób

Informacje lubiąskie

Wizyta Francuzów w Lubiążu (23.04.2008r.)

Z rewizytą przybyła do nas grupa uczniów z nauczycielami z Canteleu we Francji. Wizyta odbyła się w ramach partnerskiej wymiany dzieci i młodzieży między gminą a Wołów a miastem Canteleu. Nasi uczniowie gościli w Normandii w maju ubiegłego roku. Czternaścioro uczniów i czworo opiekunów przybyło do Lubiąża 6 kwietnia. Przed szkołą oczekiwała na nich grupa naszych dzieci, które przed blisko rokiem były we Francji. Goście spędzili w Polsce 7 dni, biorąc udział w bogatym programie przygotowanym przez gminę Wołów i szkołę, zaangażowane we współpracę z miastem Canteleu.
Uczniowie uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych swoich polskich rówieśników – j. francuskim, angielskim, matematyce, sztuce, wychowaniu fizycznym i zajęciach świetlicowych. Wzięli też udział w całodniowych rozgrywkach sportowych. Podczas spaceru poznawali Wołów. Byli z wizytą w UMiG, a także w Starostwie, gdzie serdecznie podejmowali ich gospodarze. Zwiedzali lubiąski zespół poklasztorny, a następnie obejrzeli pokaz walki rycerskiej zorganizowany na klasztornym dziedzińcu. Ogromną atrakcją turystyczną okazała się także wycieczka do Wrocławia. W programie był Ogród Zoologiczny, Ostrów Tumski i rynek z przepięknym ratuszem. Koleją wycieczką był wyjazd do Karpacza z obowiązkowym pobytem w Miasteczku Contry, rodem z Dzikiego Zachodu. Oprócz pokazów kowbojskich było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. Goście zwiedzili też Muzeum Zabawek.
W szkole odbyła się uroczystość z przedstawicielami gminy, powiatu i wsi Lubiąż, uczniami i rodzicami przyjmujących francuskich gości. Po wysłuchaniu występu szkolnego chóru i zespołu instrumentalnego odbyły się wspólne zabawy, podczas których dzieci doskonale integrowały się mimo różnic językowych.
Wizyta gości była ogromnym przedsięwzięciem, które powiodło się dzięki zaangażowaniu wielu instytucji i osób prywatnych.
Najlepszą nagrodą dla organizatorów była radość i zadowolenie zagranicznych gości.

webmaster: Jacek Kosmalski