Aktualności Stowarzyszenia Informacje lubiąskie  
Lokalizacja
- w Europie
- w Polsce
- w regionie
- w powiecie
- plan wsi
- okiem ptaka
Historia
- Lubiąż
- legendy
- Cystersi
- lokacja klasztoru
- Michał Willmann
- Sekularyzacja
Przyroda
- Odra
- Natura 2000
- rez. Odrzyska
Turystyka
- zabytki
- ścieżka edukacyjna
- Szlak Odry
- Kajaki, rowery
- Szlak Cysterski
- baza noclegowa
- gastronomia
Ekomuzeum
- idea
- nasza grupa
- Centrum Informacyjne
- wydarzenia kulturalne

statystyka

Od dnia 01. 02. 2008r. odwiedzilo nas
osób

Informacje lubiąskie

Współpraca polsko-luksemburska w Lubiążu (19.04.2011r.)

W dniach od 16 do 23 kwietnia 2011 r. Gmina Wołów wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego jest organizatorem wspólnego programu historycznego, w ramach, którego gości na swoim terenie młodzież z Luksemburga. Celem przedsięwzięcia jest nawiązanie współpracy międzynarodowej pomiędzy Polską i Luksemburgiem, a w szczególności stworzenie izby pamięci martyrologii narodu luksemburskiego w opactwie cysterskim w Lubiążu, położonym na terenie Gminy Wołów.
Lubiąż jest miejscem dla Luksemburczyków szczególnym, ponieważ w okresie II Wojny Światowej od września 1942 r. do stycznia 1943 r. był miejscem deportacji do pracy, w znajdującej się w zespole poklasztornym niemieckiej fabryce zbrojeniowej. Nawiązana współpraca będzie służyć lepszemu poznaniu, a w konsekwencji przełamywaniu stereotypów i wzajemnemu szacunkowi dla tożsamości kulturowej obydwu narodów.
Młodzież z Luksemburga wraz z młodzieżą ze szkoły lubiąskiej oprócz udziału w warsztatach uczestniczyć będzie w pracach porządkowych wokół terenu budynku wozowni, która w przyszłości pełnić będzie funkcję izby pamięci martyrologii narodu luksemburskiego.
Inauguracja projektu odbyła się 18 kwietnia 2011 roku w Klasztorze Cystersów w Lubiążu. W inauguracji uczestniczyli oprócz młodzieży, Ambasador Wielkiego Księstwa Luksemburskiego w RP, Konsul oraz władze wojewódzkie, powiatowe i gminne.

770. rocznica Bitwy pod Legnicą (18.04.2011r.)

W ramach obchodów rocznicowych, 9 kwietnia 2011 roku rycerze Henryka Pobożnego wyruszyli na bój spod Zamku, by uczestniczyć w happeningu "Wymarsz wojsk Henryka Pobożnego", 770 lat po słynnej bitwie z Mongołami. Do Legnicy zjechało 150 zbrojnych rycerzy, giermków i białogłów z całego kraju. Byli m. in.: Mieszko Gruby z Opola, Sulisław z Krakowa, Bolesław Szczebiotka z Moraw, Popo z Osterny, czyli Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego, Henryk II Pobożny i oczywiście "Cystersi" z Lubiąża (Bohdan i Robert Skwirtyniańscy). Gości i mieszczan witał Prezydent legnickiego grodu Tadeusz Krzakowski.
Rycerstwo udało się do Kościoła Marii Panny na mszę św. odprawioną w obrządku trydenckim. Odbył się też koncert muzyki dawnej, po czym wszyscy przeszli na Skwer Orląt Lwowskich. Tu pod pomnikiem 2000 Lat Chrześcijaństwa i 760 rocznicy Bitwy Legnickiej czekali uzbrojeni najeźdźcy z Mongolii. Doszło do potyczki. Pojmany w niej Książę Henryk, został stracony. Książęce insygnia - szyszak i miecz - złożono pod pomnikiem w symbolicznym hołdzie rycerzom poległym w bitwie.
Kolejne widowisko historyczne, organizowane w ramach obchodów 770 rocznicy Bitwy pod Legnicą przez Bractwo Rycerskie Ziemi Legnickiej, zaplanowane jest na 24 czerwca.

Nowa rada, sołtys bez zmian (16.03.2011r.)

Mieszkańcy sołectwa Lubiąż podczas Zebrania Wiejskiego, ponownie wybrali na sołtysa Lubiąża Zbigniewa Posackiego. W tajnym głosowaniu, Posacki zdobył 83 głosy, pokonując konrkandydatkę Alicję Sabat (40 głosów). Mieszkańcy wybrali również radę sołecką. Wybrani zostali: Justyna Król, Lucjan Olkowicz, Robert Dzienis, Marian Pękala, Mirosław Rożek oraz Daniel Cybórt. Kontrkandydatka w wyborach na sołtysa nie była zainteresowana pracą w radzie sołeckiej.

Gniazdo odtworzone (16.03.2011r.)

Udało się odtworzyć gniazdo bociana białego, które znajdowało się na nieczynnym kominie przy ulicy Wojska Polskiego w Lubiążu. Poprzednie, które liczyło sobie kilkadziesiąt lat, przechyliło się niebezpiecznie na budynki gospodarcze, zagrażając zawaleniem.
Jeszcze kilka lat temu w Lubiążu znajdowało się 4 gniazda. Teraz te na szczycie komina, było ostatnim we wsi. Dlatego mieszkańcy bez wahania podjęli inicjatywę, dzięki której bociany nadal będą mogły zwiastować w Lubiążu wiosnę.
Największym problemem okazało się usunięcie starego gniazda, które ważyło ponad tonę. Umocowania wykonane przez bociany, były na tyle silne, że gniazdo mogło oderwać się razem z kominem. Wynajęty podnośnik przez właścicielkę komina, ułatwił zadanie, bowiem możliwe było stopniowe kruszenie gniazda. Cała operacja trwała prawie dwie godziny i zakończyła się sukcesem.
Następnym etapem było wykonanie i zamontowanie nowej platformy. Wykonana pierwotnie konstrukcja przez jednego z mieszkańców okazała się zbyt ciężka, ze względu na ograniczenia tonażowe podnośnika. Na wniosek Rady Sołeckiej, Gmina Wołów, jako ostatnia deska ratunku, zleciła zamontowanie nowego gniazda.
Montaż platformy został wykonany w ostatniej chwili, bowiem jak twierdzą ornitolodzy, bociany lada dzień przylecą do Polski.
Obecnie poszukiwana jest lokalizacja, w której będzie można zamontować drugą niewykorzystaną platformę. Być może uda się, że nie tylko bociany powrócą na stare miejsce, ale w Lubiążu zagnieździ się dodatkowa para bocianów.
Zbigniew Posacki – sołtys Lubiąża, pragnie przy okazji podziękować za pomoc przy odtworzeniu gniazda dla: Pani Eugenii Zając za udostępnienie komina, Sławomira Szuszfalaka za wykonanie platformy na gniazdo, Burmistrza Miasta i Gminy Wołów za sfinansowanie montażu gniazda.

Wybory sołtysa i rady (08.03.2011r.)

Informujemy, że dnia 11 marca 2011r. o godz. 18.00 w Domu Kultury w Lubiążu, odbędą się wybory sołtysa i rady sołeckiej w Lubiążu.
Wszystkich mieszkańców serdecznie zapraszamy.

Dzień Kobiet w Lubiążu (08.03.2011r.)

W sobotę Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Lubiąża obchodził, jak co roku Dzień Kobiet. W lubiąskim Domu Kultury, występy zaproszonych zespołów, podziwiali zaproszeni goście. Tego dnia cała sala wypełniła się Paniami, dla których Panowie przygotowali drobne upominki.
Wśród zaproszonych gości byli Burmistrz Miasta i Gminy Wołów Dariusz Chmura, zastępca Burmistrza Maciej Nejman, dyrektor Wołowskiego Ośrodka Kultury Katarzyna Szot, dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Lubiążu Barbara Kasperek oraz sołtys Lubiąża Zbigniew Posacki.
Tradycyjnym punktem spotkania było wręczenie przez przewodniczącego związku nowym członkom, koła legitymacji związkowych, natomiast dwie osoby wyróżniono odznaczeniem za szczególny wkład w pracę na rzecz koła.
Występy rozpoczęły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lubiąż, następnie z pokazem tańca break dance’a wystąpiła lubiąska młodzież.  Część wokalną zapewnił Chór Dnia Jednego z Prochowic oraz zespół ludowy z Proszkowej. Po tych występach do późnych godzin nocnych trwała zabawa taneczna.

Wspomóżmy jednym procentem(08.03.2011r.)

Na prośbę jednego z mieszkańców Lubiąża, zwracamy się z apelem o przekazanie 1% procenta, podczas rozliczeń podatkowych. Aby to zrobić, wystarczy w zeznaniu PIT, wpisać numer KRS 0000007685 na rzecz Fundacji „Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym” z dopiskiem Jakub Kubas.

Odra zabrała wszystko (12.02.2011r.)

Podczas sobotniej gali, zorganizowanej przed finałem rozgrywek w piłce halowej o Puchar Burmistrza Wołowa, rozstrzygnięty został plebiscyt na „Najpopularniejszych sportowców 2010roku” w gminie Wołów. Nagrody przyznano w czterech kategoriach: sportowiec, trener, działacz oraz nadzieja sportu. Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca, został reaktywowany po kilku latach przerwy. Od początku roku za pomocą kuponów, zamieszczanych w Kurierze Gmin, czytelnicy mogli oddawać głosy na jedną osobę w każdej z kategorii. W głosowaniu czytelników Kuriera Gmin, zwycieżyły osoby związane z klubem Odra Lubiąż.
Ostatnie sukcesy na boisku lubiąskiej Odry, przełożyły się również na sukcesy w sportowej zabawie. Wicelider klasy A, ma po rundzie jesiennej ma dużą szansę na historyczny awans do „okręgówki”. Wieloletnia praca z młodzieżą, dobra atmosfera w klubie oraz stawianie na miejscowych zawodników, to podstawowe elementy, aby osiągnąć sukcesy w sporcie amatorskim. To też, od początku istnienia klubu jest systematycznie czynione, a docenienie tego na arenie gminy jest, więc w pełni to potwierdza.
Pierwszym zwycięzcą, który otrzymał statuetkę oraz pamiątkowy medal z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Wołów Dariusza Chmury, był Daniel Posacki, uznany za „Nadzieję sportu” . Niespełna 20 letni bramkarz Odry, został też wybrany najlepszym brakarzem turnieju halowego. Wielokrotne ratowanie swojego zespołu przed utratą bramki, sprawiło, że drużyna skazywana na spadek z I ligi, zajęła miejsce tuż za podium.   
W kategorii „Działacz” zwyciężył Jarosław Rewak, kierownik sekcji piłki nożnej Odry Lubiąż. Najlepszym trenerem w gminie Wołów został Mirosław Jabłoński, współtwórca wyniku lubiąskiego klubu. W najbardziej prestiżowej kategorii „Sportowca Roku 2010” z przewagą 35 głosów, zwyciężył Krystian Sawko. Kapitan Odry Lubiąż, potwierdził słuszny wybór, już kilkanaście minut później, kiedy to w finałowym meczu turnieju halowego strzelił 2 bramki. To zadecydowało o zwycięstwie jego drużyny TKKF Razem z Fambudem 3-1 i wygraniu całego turnieju.
Pełne wyniki Plebiscytu na www.osirwolow.pl

W Lubiążu coraz więcej (25.01.2011r.)

2937,62 zł, 1,93 euro, 93 korony czeskie, 1 dolar australijski, 50 pensów brytyjskich i 10 centów kanadyjskich to suma zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Lubiążu. Dziewiętnasty finał zgromadził pełną salę lubiążan w Domu kultury. Powodem tak licznej publiczności były przede wszystkim gwiazdy, które rozpoczęły występy artystyczne w tym dniu. Największym magnesem dla publiczności okazały się maluchy z przedszkola w Lubiążu. W tym dniu wystąpiły także tancerze break- dance’a, chór „Dnia Jednego” z Prochowic oraz lubiąsko-wołowski zespół Gospel Rock.
Wszystkim artystom, wolontariuszkom, organizatorom, a także osobom które wsparły orkiestrę, należą się ogromne podziękowania, za wsparcie tak szczytnego celu.

Tworzymy Portal Lubiąski (06.01.2011r.)

Stowarzyszenie Lubiąż, w związku z tworzonym internetowym portalem lubiąskim lubiaz.pl, serdecznie zaprasza zainteresowanych mieszkańców na spotkanie dotyczące współpracy przy jego tworzeniu. Spotkanie odbędzie się 19 stycznia w Zespole Szkół Publicznych w Lubiążu o godz. 18.00. (II piętro, sala nr 28).
Porządek spotkania przedstawia się następująco:

  1. Przedstawienie idei stworzenia Portalu Lubiąskiego www.lubiaz.pl
  2. Omówienie warunków współpracy przy jego tworzeniu
  3. Określenie informacji, które będzie zawierał portal
  4. Sprawy różne -  uwagi
Założeniem tworzonego portalu lubiąskiego jest to, aby był on współtworzony przez wyznaczone osoby z instytucji i organizacji. Tak, aby każdy mieszkaniec Lubiąża znalazł tam niezbędne informacje przekazywane na bieżąco. Będą to zarówno informacje o spotkaniach, wydarzeniach ale również wszystkie inne, które Państwo będziecie uważać za stosowne do zamieszczenia. Na przykład godziny otwarcia instytucji, poczty, banków sklepów czy też ważne numery telefonów. Zamieszczone zostaną także informacje przydatne turystom, tak aby bez problemu i z wielką ochotą przyjeżdżali do naszej miejscowości.

Finał WOŚP w Lubiążu (05.01.2011r.)

wosp.jpgZapraszamy w najbliższą niedzielę wszystkich mieszkańców Lubiąża na kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cały dzień lubiąskie wolontariuszki będą zbierać pieniądze do puszek na terenie miejscowości, natomiast od godz. 17 rozpocznie się blok występów i pokazów w Domu Kultury. Nie obędzie się również bez licytacji, w której głównym przedmiotem będzie koszulka WOŚP. Pokażmy ponownie, jakie wielkie serca mamy i przewyższmy zeszłoroczną kwotę, która wyniosła ponad 2500 zł.
Za uzyskane pieniądze podczas XIX Finału WOŚP zostanie kupiony sprzęt dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Szczegółowy program finału w Domu Kultury

Archiwum 2010

Archiwum 2009

Archiwum 2008

Przygotował:Zbigniew Posacki

 
webmaster: Jacek Kosmalski