Aktualności Stowarzyszenia Informacje lubiąskie  
Lokalizacja
- w Europie
- w Polsce
- w regionie
- w powiecie
- plan wsi
- okiem ptaka
Historia
- Lubiąż
- legendy
- Cystersi
- lokacja klasztoru
- Michał Willmann
- Sekularyzacja
Przyroda
- Odra
- Natura 2000
- rez. Odrzyska
Turystyka
- zabytki
- ścieżka edukacyjna
- Szlak Odry
- Kajaki, rowery
- Szlak Cysterski
- baza noclegowa
- gastronomia
Ekomuzeum
- idea
- nasza grupa
- Centrum Informacyjne
- wydarzenia kulturalne

statystyka

Od dnia 01. 02. 2008r. odwiedzilo nas
osób

Oblężenie klasztoru 2008 (29 czerwca 2008r.)

Ogromne rzesze ludzi zgromadziły się w sobotę 21 czerwca pod murami klasztoru w Lubiążu, podziwiając niespotykane dotychczas wydarzenie. Około stu ochotników ze Stowarzyszenia Lubiąż, Bractw Rycerskich oraz grup rekonstrukcyjnych przedstawiło sceny oblężenia klasztoru, nawiązujące do wydarzeń z XV wieku. Kilka godzin rycerze rabusie w pełnym rynsztunku forsowali, wybudowaną do celów przedstawienia drewnianą palisadę, imitującą średniowieczny system obronny klasztoru. Spalili zabudowania podklasztornej wsi i wzięli do niewoli kmieci. Obrońcy klasztoru dzielnie dali odpór najeźdźcom. Wrzawa bitewna, szczęk oręża i huk czarnoprochowej broni rozbrzmiewały w całej okolicy. W przerwach między bitwami wszyscy przybyli mogli zwiedzić obóz rycerski, spróbować swojskiego jadła i napoju w postaci oryginalnego grzańca cysterskiego lub odbyć przejażdżkę konnym powozem. Turyści chwalili pomysł imprezy. Byli zaskoczeni wiernością, z jaką uczestnicy oblężenia oddali realia bitwy, strojów oraz życia obozowego i wiejskiego z okresu średniowiecza. Całości dopełniały komentarz i muzyka, świetnie wprowadzające w nastrój i grozę bitwy.
Po tych wydarzeniach mieszkańcy przenieśli się na plac przedklasztorny, gdzie wystąpił zespół rockowo- bluesowy „Łowcy Szmalu” z Nowej Rudy, laureaci głównej nagrody XIV Przeglądu Zespołów Bluesowych na Festiwalu Blues nad Bobrem. Całość zakończyła biesiada, na której mieszkańcy bawili się do późnych godzin nocnych.
Ogromny entuzjazm uczestników i zainteresowanie widzów pozwalają przypuszczać, że widowisko to będzie miało charakter cykliczny. Organizatorami imprezy było Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Ziemi Legnickiej oraz Stowarzyszenie Lubiąż. Koordynatorami całego przedsięwzięcia byli Tomasz Sokołowski z Bractwa Rycerskiego Ziemi Legnickiej i Zbigniew Posacki ze Stowarzyszenia Lubiąż

 

webmaster: Jacek Kosmalski