Aktualności Stowarzyszenia Informacje lubiąskie  
Lokalizacja
- w Europie
- w Polsce
- w regionie
- w powiecie
- plan wsi
- okiem ptaka
Historia
- Lubiąż
- legendy
- Cystersi
- lokacja klasztoru
- Michał Willmann
- Sekularyzacja
Przyroda
- Odra
- Natura 2000
- rez. Odrzyska
Turystyka
- zabytki
- ścieżka edukacyjna
- Szlak Odry
- Kajaki, rowery
- Szlak Cysterski
- baza noclegowa
- gastronomia
Ekomuzeum
- idea
- nasza grupa
- Centrum Informacyjne
- wydarzenia kulturalne

statystyka

Od dnia 01. 02. 2008r. odwiedzilo nas
osób

Informacje lubiąskie

Nowa wystawa w lubiąskim klasztorze (26.03.2008r.)

Muzeum Krajoznawstwa Śląskiego „Śląski Dom” w Königswinter, które od roku 2000 organizuje wystawy w lubiąskim klasztorze, planuje otwarcie kolejnej wystawy. W dwóch pomieszczeniach obok Jadalni Opata będą prezentowane akwarele, pochodzącego z Legnicy malarza, Wolfa Röhrichta (1886 – 1953). Na wystawie, która będzie nosiła tytuł: „Wolf Röhricht – mistrz akwareli” można będzie obejrzeć bardzo ładne krajobrazy Śląska i gór oraz widoki z motywami zaczerpniętymi z krajów południowych. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w Sali Książęcej w dniu 24-tego maja br. Honorowy  patronat nad wystawą objął Starosta Wołowski Maciej Nejman.

Aktualnie w Pałacu Opatów lubiąskiego klasztoru można oglądać następujące wystawy autorstwa Muzeum Krajoznawstwa Śląskiego:
 Na wieczną pamiątkę. Śląska sztuka nagrobna -wystawa poświęcona śląskiej sztuce nagrobnej przede wszystkim XVI i XVII wieku. Prezentowane są na niej plansze z fotografiami nagrobków i płyt nagrobnych w większości pochodzących z terenów Dolnego Śląska.
Odra - ekspozycja pokazująca Odrę jako podstawowy i niezmiernie ważny dla Śląska szlak wodny. Wystawa uwzględnia też najważniejsze ośrodki miejskie znajdujące się nad Odrą wraz z ich historią.
Sama słodycz. 200 lat cukrownictwa na Śląsku - wystawa przedstawiająca dzieje 200 lat cukrownictwa na Śląsku. Na licznych tablicach i planszach ukazane zostały początki dziejów przemysłu cukrowego i kolejne fazy produkcji cukru buraczanego.
Drogi do Śląska i przez Śląsk -wystawa omawiająca szczegółowo bogatą historię komunikacji na Śląsku. Jej pomysłodawcy położyli główny nacisk na szerokie ukazanie różnorodnych przemian, jakie zachodziły na przestrzeni lat w środkach lokomocji na Śląsku.

 

webmaster: Jacek Kosmalski